Domov Newsletter Blog Eshop

Vplyv vody s citrónom na Hladovku

Zdravím,

každé ráno (v 7:00) začínam deň s pohárom vody do ktorého si vymačkám štavu z citróna. Narušuje mi toto nejakým spôsobom moje čiastočné (16hodinové) hladovanie? Večeru mávam do 20:00 a prvé jedlo dňa od 12:00 nasledujúci deň. Vďaka za odpoveď.

Ján

Zdar. Tiez som to riesil a myslim ze aj vyriesil tym, ze rano pridam do vody s citronom trosku himalajskej soli. Skus a uvidis, sleduj hlad.

Skôr mi ide o to či ten citrón nespôsobí prerušenie hladovky. To nijak nezistím.

Myslim si ze neprerusi. Hladovku prerusia len kalorie. A stava z citronu je nic chapes. Keby si dal kavu s kokosáčom a maslom to je ine.

Hladovka má veľa aspektov, resp. výhod, ktoré z nej môžeš čerpať. Tie hlavné sú napríklad autofagocytóza, tvorba ketónov (a trénovanie metabolizmu na ich spaľovanie), ale aj oddych pre orgány tráviacej sústavy. Práve tento posledný benefit prerušíš, ak si dáš čokoľvek iné, okrem čistej vody.

Platí to aj pre kávu, čaj, atď… skrátka keď tam sú nejaké fytonutrienty, tvoje telo musí začať tvoriť enzýmy na ich strávenie, musia prejsť cez pečeň… hovorí sa, že to naštartuje tvoje “cirkadiánne hodiny” príjmu potravy. Preto si myslím, že denne by si mal stráviť 12-13 hodín v stave “kompletnej hladovky”.

Avšak nemyslím si, že je nutné ju výrazne predlžovať, keďže ostatné benefity získaš aj z “bezkalorickej hladovky”, ako píše Gomez. Do takejto hladovky by som zaradil aj kávu a čaj (bez tukov), prípadne suplementy vitamínov a minerálov, alebo iných mikroživín.

Ta stava obsahuje cukry. Sice nie vela, ale su tam. 100 ml cistej stavy 7 g cukrov. Kava presso desatiny gramu bielkovin a sacharidov.