Domov Newsletter Blog Eshop

Vitamín D3 a dávkovanie

Zdravím, chcel by som sa spýtať ohľadom denného dávkovania vitamínu D3 od Echt Vitalu. V eshope je napísané, že by denná dávka mala byť 1 kvapka čo zodpovedá 1000 IU, lenže čo som čítal aj v knihe Princípy pračloveka, tak je tam písané. že denná dávka pre mužov by mala byť cca 5000 IU. Takže otázka znie: Môžem si dať denne 5 kvapiek ? Pýtam sa preto, lebo to už mám takmer pól roka a každý deň si tých 5 kvapiek dávam a len dnes som si všimol odporúčané dávkovanie :stuck_out_tongue:

Ahoj

Dávkovanie vitamínu D3 je vysoko individuálne. Tých 5000 IU by som aktuálne odporúčal iba v zimných mesiacoch a ľuďom s miernym nedostatkom vitamínu D.

Pravda je taká že na určenie svojej dávky vitamínu D si treba urobiť krvné testy. V tomto článku som písal bližšie o niektorých testoch, vrátane D-čka, a ich interpretácií:

Ak niekto užíva D-čko “na slepo”, tak by som odporúčal nepresahovať 3k IU denne a určite ho užívať spolu s vitamínom K2.
V lete by som ho kľudne vynechal, pokiaľ teda chodíš na slnko (čo by si mal… aj keď zatiaľ tých slnečných dní moc nemáme :grimacing:).

Osobne ho aktuálne vôbec neužívam, ale pravidelne ho testujem a viem na čom som.