Domov Newsletter Blog Eshop

Tatami na spanie


#1

Zdravím,

v blízkom čase potrebujem riešiť podložku, kde zložím hlavu. Z knihy a blogu som sa dočítal o zaujímavej alternatíve k dvojici posteľ + matrac a to tatami. Samému mi vyhovuje tvrdšia podložka na spanie a zároveň by som ich mohol využiť na cvičenie. Chcel by som sa spýtať:

  • Aký typ tatami by bol vhodný, keďže je ich viac druhov podľa športu?

  • Je vhodné dať medzi telo a tatami nejakú plachtu/deku prípadne inú alternatívu?

  • Aké je ošetrovanie a čistenie?

Vopred ďakujem za odpoveď.


#2

Ahoj Mišo

My máme aktuálne takýto setup:

  • tatami 4 cm (myslím že sú pre aikido)
  • na tom máme “ochranu na matrac”, čo je niečo ako tenký paplón (bez tohto to je naozaj tvrdé a “neútulné”)
  • samozrejme na tom máme aj plachtu
  • máme to položené na normálnej posteli, čiže sme tým nahradili matrac

Ošetrovanie je viac menej žiadne :slight_smile: Iba meníme obliečky.


#3

Zdravím ťa Marián,

ďakujem za odpoveď. Práve včera mi došli 6 ks tatami o hrúbke 4 cm. Zo 4 bude “matrac” a zvyšné 2 na cvičenie. Takmer celú odpoveď som po založení témy našiel aj v tomto staršom článku https://modernypraclovek.sk/opytaj-sa-pracloveka-o-matracoch-a-fajceni/

Preferujem byť čo najbližšie k zemi (nízka posteľ, nízky matrac), takže skúsim na čas v japonskom štýle bez postele iba s tatami a uvidím. Navyše celková šírka aj s okrajmi je 210 cm (200 cm bez okrajov) a takáto posteľ je už naozaj veľká.

Potreboval som hlavne vedieť, čo položiť na tatami. Inak naozaj skvelý nápad.


#4

Ahoj Mišo

My tam mám niečo čo je určené ako “ochrana na matrac”. Kupovali sme to v IKEA. Názov si teraz napamätám, ale bolo ich na výber viacero. Nebolo to úplne lacné (okolo stovky), ale spí sa na tom dosť dobre.

Inak v budúcnosti budem pravdepodobne upgradovať na futon. Vo Vietname sme na nich párkrát spali. Neviem čím to je, ale spí sa mi na ňom lepšie ako na tatamoch.


#5

Ahoj Marián,

osobne som si po pár dňoch zvykol spať na tenkej perine, ktorú som mal položenú na tatami a spalo sa mi dobre. Lenže pre priateľku to bolo stále veľmi tvrdé a bolel ju chrbát. Ani po dvoch týždňoch ju to neprešlo a tak som začal hľadať inú alternatívu. Pozeral som aj chrániče na matrace

Už ani neviem ako, narazil som tiež na futón. Čo je pre mňa veľke plus je, že sú vyrábané len z prírodných materiálov a tak som si ich bol naživo vyskúšať. Objednal som nakoniec dve ľanové o rozmere 200x100 cm. Nebol síce najlacnejší, ale zdravie máme iba jedno a ak sa o neho budete starať vydrží roky. Samozrejme základné sú bavlnené, ale ľan má oproti bavlne hneď niekoľko výhod. Citujem: “Ľan siaty je materiál, ktorý vo väčšine oblastí poráža bavlnu. Je hutnejší a tvrdší, výrazne priedušnejší, lepšie schne, chráni pred roztočmi. Je to antibakteriálny materiál, ktorý sa používa v tradičnom liečiteľstve.” Mám ho už mesiac a som veľmi spokojný. Aj priateľka :wink: Existujú aj 6 cm vysoké futóny primárne určené na masáže, ak by niekto preferoval čo najnižší. Môj má zhruba 15 cm.

Keďže futón nie je možné prať, tak som si zakúpil nepremokavú plachtu s gumičkou, aby som ho ochránil, či už pred potom v lete. Tiež mám psa a nehody sa stávaju ak nie sme doma. Príde mi praktickejšia ako chránič matraca a navyše chcem spať priamo na futóne. Odporúčam https://www.nepremokaveplachty.sk/Zoznam-produktov/napinacie-s-gumickou, ktoré sú šité na objednávku na Slovensku. Ja som po pripísani platby na ich účet mal plachty doma do dvoch dni. Konkrétne som objednal z vlákna Tencel z eukalyptového dreva so zinkom. Plachta vôbec nešuští a je to veľmi príjemný materiál na dotyk.

Rozpísal som na malú recenziu, ale chcel som popísať osobné skúsenosti, ak by niekto riešil podobný problém.

Ďakujem za odpoveď Marián.


#6

Super, Mišo, díky za recenziu :slight_smile:
Ak si spokojný s futonom, budem rád ak zdieľaš aj odkaz kde si ho kupoval.
Už ma čím ďalej, tým viac láka, keďže cítim že aktuálne riešenie nie je úplne ideálne…


#7

Nechcel som v predchádzajúcom príspevku postovať aj link na matrace, aby to nevyzeralo ako reklama :wink: Kupoval som to na http://nejfuton.sk/8-matrac-futon a existuje aj ich česká “materská” stránka https://nejfuton.cz/, kde sú aj recenzie zákazníkov a doplňujúce informácie k matracom, ako výhody rôznych materiálov.
Konkrétne vlna, bavlna, kokosové vlákno, latex, konská hriva, ľan a morská tráva a ich kombinácie https://nejfuton.cz/content/12-vyroba-matraci
Návody na použitie https://nejfuton.cz/content/11-jak-o-matraci-pecovat.
Osobne ma okrem ľanu zaujal tento z morskou trávou http://nejfuton.sk/90-futon-morska-trava-slamnik.html a tu je aj recenzia, kde popisuje majiteľka, že jej prevoňal miestnosť po zelenom čaji https://nejfuton.cz/matrace-prirodni-futon/161-morska-trava-slamnik.html#.XLiZ_KRS-w4 Škoda, že nie je kombinácia, týchto dvoch materiálov.
Je potrebne si prečítať a zvážiť výhody jednotlivých materiálov. Vyberať je myslím si z čoho požehnane.


#8

Ahoj Michal,

kde si bol vyskusat futony, prosim? Vyzera to byt na Slovensku celkom problem, vsetci ponukaju len online predaj.
Dik za info.
Jozef


#9

Zdravím ťa,

bolo to v Košiciach na Slovenskej ulici. Mali len základne modely ako bavlnený a s kokosovou doskou a este 2 iné myslím, takže skôr len pre predstavu ako sa na tom leží. Neviem, či ešte ten showroom existuje, ale bolo to k tej stránke, čo som uvádzal vyššie.