Domov Newsletter Blog Eshop

Jogurty a iné mliečne produkty

Ahojte. Nevie niekto, prečo sa niekedy pridáva mliečna bielkovina do jogurtov? Môže to byť preto, že je mlieko “vyťažené” pre výrobu iných výrobkov?

Vladim, aké jogurty kupuješ? Ja sa napr. s pridanou mliečnou bielkovinou nestretávam. Vždy kupujem iba také kde je mlieko (ideálne ovčie) + kultúry.

Teraz kupujem častejšie z obchodu Farmfoods MH11. Tiež kyslú smotanu TM01 Z ostatných obchodov hustý jogurt RAJO, Jogurt český Hollandia, v tomto je uvedené, že je pridaná mliečna bielkovina, potom smotanový biely jogurt Zvolen, z Kunína kyslé smotany a iné. Ale teraz mám možnosť kupovať s Farmfoodsu, tak hlavne tie.

Už som to zistil, prečo sa pridáva mliečna bielkovina do mlieka. Ide o výrobu jogurtu. Jogurt musí obsahovať určitý podiel sušiny a ten sa zvyšuje dopĺňaním mliečnou bielkovinou. Jogurt je potom kvalitnejší, súvisí s tým proces zrenia. Táto bielkovina je uvedená na jogurte Hollandia, je to český jogurt a tuším je robený procesom zrenia priamo v tégliku, v ktorom sa predáva. Takéto jogurty sa vyznačujú aj tým, že na povrchu vidno taký bublinkový jogurt. Bublinky vytvárajú baktérie, ktoré sa živia laktózou, mliečnym cukrom a pritom vypúšťajú CO2 tuším.

Super objav, díky za info :slight_smile: