Domov Newsletter Blog Eshop

Filozofia a stravovanie podľa piatich elementov

Ahojte. Ja mám otázku. Chcel by som vedieť váš pohľad na stravovanie podľa 5 elementov a celkovo podľa tejto orientálnej filozofie založenej na energiách jin a jang a pod. Taktiež, nakoľko tento spôsob je vedecky podložený, ak vôbec je… Ja osobne mám na to svoj názor, ale chcem vedieť čo si o tom myslíte vy.

Na všetky poznatky zo životosprávy by sme sa mohli pozrieť viac-menej z troch uhlov pohľadu. Každý má svoje pre a proti.

Jeden je tento východný štýl, o ktorom hovoríš. Patrí sem Ayurvéda, Čínska medicína a podobné (niekedy až príliš woo-woo) filozofie. Väčšinou sú založené na skúsenostiach a pozorovaniach. Môže to znieť nedôveryhodne, no na druhej strane tieto smery existujú už stovky až tisíce rokov a určite majú niečo do seba.

Druhý je západný, silno vedecký štýl, ktorý prakticky tvrdí že čo nebolo dokázané, to neexistuje. Niektoré veci, žiaľ, nevieme overiť štúdiami a zároveň si musíme byť vedomí že aj štúdie sa môžu mýliť (napr. boli nesprávne navrhnuté). Spoliehať sa iba na tento smer podľa mňa tiež nie je správne.

Tretí je takzvaný sedliacky rozum, založený na tom, čo človeku prirodzene dáva zmysel. V našom prípade to je teória evolúcie, či poznatky o tom, ako si myslíme že žili naši predkovia. Tu je, samozrejme, tiež veľký priestor na omyl.

Ja osobne sa najčastejšie prikláňam ku kombinácií vedeckého a pračlovečieho smeru. Určite však neignorujem ani tie tradičné filozofie. Hoci niekedy krútim očami keď počujem tie teórie, myslím si, že z nejakého dôvodu vznikli a majú v sebe veľa múdrosti.

Ďakujem za odpoveď, pekne napísané.